Новости Украины и мира


Свежие новости Киева и Украины

Договір щодо РСМД: Росія зазнає нової поразки

Декабрь 07
12:29 2018

Судячи з усього, процес виходу США з Договору про ракети середньої та малої дальності (ДРСМД) вийшов на фінішну пряму. Президент Дональд Трамп устами держсекретаря Майкла Помпео дав своєму російському колезі два місяці на те, щоб усунути всі порушення цього договору, допущені Москвою, і привести стан російського ракетного потенціалу у відповідність до його умов. До цього демаршу приєдналися й усі країни НАТО. На вказаний період у 60 днів США припиняє свою участь у договорі, а якщо Росія не усуне порушень або не доведе, що їх немає, Вашингтон на початку лютого офіційно повідомить Москву про свій вихід із Договору по РСМД. Очевидно, якщо Росія ультиматуму не прийме, Америка вважатиме себе вільною в необмеженому розвитку ракет середньої і малої дальності. А те, що Путін ультиматум відкине, хоча й дуже боїться розгортання відповідних американських ракет у Європі, Трамп не сумнівався. І Путін одразу ж це підтвердив. Виступаючи на зустрічі з волонтерами у зв'язку із врученням премії "Доброволець Росії-2018", він заявив, відповідаючи на запитання журналістів, що "найголовніше обґрунтування – це те, що ми щось порушуємо. При цьому, як правило, жодних доказів порушень із нашого боку не надається".

Це типова путінська манера – йти в глуху "несознанку", жодних порушень із російського боку не визнавати, а в усьому звинувачувати протилежну сторону. Нагадавши, як 2002 року США вийшли з угоди щодо ПРО без будь-яких формальних обґрунтувань своїх дій (договір це дозволяв), російський лідер стверджує, що у випадку із ДРМСД американці "думають, на кого б звалити цей свій, на мій погляд, необдуманий крок". І додав: "Аргументи, які наводяться, в принципі зрозумілі: тільки Росія і тільки Сполучені Штати не виробляють зброї подібного роду. Це правда, дійсно. Багато інших країн – їх там уже з десяток, напевно, – таку зброю виробляють, а Росія і США самі себе у двосторонньому порядку обмежили. Тепер, мабуть, наші американські партнери вважають, що ситуація змінилася настільки, що і США повинні мати таку зброю… ми тоді теж це робитимемо".

Читайте також: Заходові шкодить власна ілюзія щодо РФ і КНР

Тут, як завжди в Путіна, лукавство. Вашингтон не тільки про наявність ракет середньої та малої дальності в інших країн говорить, але й давно вже висловлює претензії щодо цілком конкретних російських ракет, які, на думку американської сторони, порушують ДРМСД. Йдеться передовсім про крилаті ракети наземного базування (КРНБ) 9М729 із забороненою договором дальністю 500-5500 км. Ультиматум, озвучений Помпео, якраз і передбачає, що Росія знищить або модернізує спірні ракети таким чином, аби вони відповідали умовам чинного договору. І Путін мав можливість, якби хотів, доказово, із цифрами в руках, спростувати американські звинувачення. Це могло би справити сприятливе враження як на американську, так і на європейську громадськість. Однак Путін цього не зробив, тому що спростувати американські звинувачення і, відповідно, довести, що Росія не порушувала угоди, було просто неможливо.

Заяву російського МЗС, ніби "Росія неухильно дотримується положень договору, американській стороні це відомо", ніхто в НАТО серйозно не сприймає. Погрожувати ж американцям, як це робить Путін, тим, що ми теж вироблятимемо такі ракети, більш-менш безглуздо. Проблема не в тому, щоб виробляти ракети середньої та малої дальності, а в тому, де їх розмістити таким чином, аби вони діставали до життєво важливих центрів потенційного противника. Тут у Росії є тільки одна територія, де можна спробувати розмістити РСМД, – це Куба, колись найближчий радянський союзник, на якого і Росія має свої наміри. Та ось біда: ще угода щодо врегулювання Карибської кризи передбачала відмову СРСР від розміщення своїх ракет на Кубі в обмін на обіцянку США не захоплювати Кубу силою зброї. І можна не сумніватися, що в разі, якщо американці помітять перекидання російських ракет на острів, вони негайно автоматично окупують Кубу. І неможливо собі уявити, щоб у такій ситуації Росія розглядала б американське вторгнення на Кубу як casus belli.

Читайте також: Велика Британія завдає удару по російських олігархах

Так само мало що значать поки що превентивні погрози, що їх озвучив начальник російського Генштабу Валерій Герасимов іноземним військовим аташе в Москві: "Хотів би через вас донести до ваших керівників, що якщо договір про РСМД буде зруйнований, це не залишиться без відповіді з нашого боку. Ви як військові професіонали повинні розуміти, що не територія США, а країни, які розмістили в себе американські комплекси з ракетами середньої та малої дальності, виявляться об'єктами ураження для відповідних дій Росії". На відміну від Росії, у США знайдеться достатньо союзників у Європі, які готові будуть розмістити на своїй території ракети середньої та малої дальності, націлені на територію Росії. Взяти хоча б Польщу, Румунію або країни Балтії, які всерйоз побоюються російської агресії. Розміщення американських ракет у цих та інших східноєвропейських країнах як засіб стримування саме по собі не може стати приводом для російського превентивного удару, оскільки такий удар неминуче призведе до самогубної глобальної термоядерної війни. Ракети ж із Польщі або Румунії теоретично, в разі завдання США першого удару, здатні досягти цілей у європейській частині Росії за п'ять-шість хвилин і вивести з ладу центри управління, що паралізує російський термоядерний удар у відповідь.

Тому розміщення американських ракет малої та середньої дальності в Європі служитиме серйозним чинником, що стримуватиме агресивні наміри Росії. Однак реальне виробництво, а надто розміщення американських РСМД – справа далекого майбутнього. Прагматик же Трамп, що доводить його поведінка під час торгових воєн, розв'язаних ним по всьому світові, виходить із чинних договорів головним чином для того, щоби постаратися якомога швидше укласти нові, але вигідніші для США. Вочевидь й у випадку з РСМД вже в лютому майбутнього року почнуться російсько-американські перемовини, під час яких американська сторона домагатиметься відмови Росії від ракети (КРНБ) 9М729 і детальнішого визначення параметрів обмежень на цей клас озброєння. І цілком імовірно, що Москва в цьому питанні дійсно піде на поступки, оскільки побоюється американського "обеззброювального удару".

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram

Борис СОКОЛОВ

Сообщить об ошибке — Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter

0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Переводчик текста

с  на


Система - онлайн переводчик текста